Проблема соціальної реабілітації жертв злочинів та зловживання владою почала хвилювати суспільство в кінці минулого століття. У вересні 1985 року VII конгрес ООН по попередженню злочинності та поводженню з правопорушниками запропонував Декларацію основних принципів правосуддя для жертв злочину та зловживання владою.
29 листопада 1985 року Генеральна Асамблея ООН прийняла цю Декларацію, вперше розробивши універсальні принципи підтримки і захисту жертв злочинів та зловживання владою. Вказана Декларація серед основних напрямів сприяння жертвам злочинів передбачає впровадження міжнародних стандартів доступу потерпілих до системи правосуддя та державної підтримки, кримінально-правову реституцію, компенсацію потерпілим з державних фондів, надання необхідної матеріальної, медичної, психологічної та соціальної допомоги потерпілим з урядових, добровільних, громадських та місцевих каналів тощо.
22 лютого 1990 року уряд Англії опублікував «Хартію жертв злочинів». З того часу в усьому цивілізованому і демократичному світі відзначають день підтримки жертв злочинів та зловживання владою.
У віктимологічному розумінні жертва – це фізична особа чи деяка спільність осіб, в будь-якій формі їх інтеграції, котрим злочинними діяннями заподіяно шкоду прямо або опосередковано. Потенційною жертвою не народжуються. Імовірність стати об’єктом злочинного посягання залежить від бага¬тьох факторів – особистих характеристик, соціально-рольового статусу, конк¬ретної життєвої ситуації. Для особи, яка стала жертвою злочину притаманний стан остраху, фрустрації, пошуку підтримки, іноді суїцид.
Зараз в ряді країн прийняті і діють закони, спрямовані на захист постраждалих від злочинів, їх соціальну реабілітацію, компенсацію матеріальної і моральної шкоди. У світі діють близько 200 програм допомоги потерпілим від злочинів, починаючи від програм допомоги потерпілим від сексуального насильства і закінчуючи муніципальними службами прибиральників місць скоїння злочинів і слюсарів, які безкоштовно вставляють замки і ремонтують вхідні двері при квартирній крадіжці. Такі програми реально допомагають людям впоратися зі стресом, вийти з кризи, насамкінець, просто надають матеріальну і моральну підтримку.
В цей день членами Всеукраїнської асоціації науковців та фахівців у сфері оперативно-розшукової діяльності в Одеському державному університеті внутрішніх справ було проведено тематичні заняття з вивчення положень Декларації основних принципів правосуддя для жертв злочину та зловживання владою, з аналізу міжнародного досвіду допомоги жертвам злочинів.
Be the first to comment on "22 лютого – Міжнародний день підтримки жертв злочинів та зловживання владою"